Kiszone warzywa

Prawidłowa flora bakteryjna sukcesem zdrowia

Mając kłopoty z trawieniem pokarmów zaczynamy szukać pomocy nie tylko u lekarzy, ale również u zielarzy i innych znawców ludzkiego ciała, a tymczasem możemy pomóc sobie sami, odbudowując florę bakteryjną. Jej niedobór, bądź brak może powodować niestrawności, zaleganie treści pokarmowej w żołądku, a za tym idą bóle brzucha i wzdęcia. Mogą pojawić się biegunki, lub zaparcia, krew w stolcu, ropa, śluz. Zahamowanie wzrostu może także być powodem złej ilości bakterii trawiennych.

Domowe sposoby na florę bakteryjną

Wiadomo już, że kiszona kapusta to od pokoleń ceniona surówka obiadowa. Serwowano ją do drugiego dania, nie znając praktycznie żadnych leczniczych właściwości. Była smaczna, dodawała ostrości do spożywanych potraw i co najwyżej napomykano o dużej zawartości wit. C, i tyle. Obecnie bardzo rzadko jakakolwiek kiszonka pojawia się na stołach, a to już poważny żywieniowy błąd.

Okazuje się bowiem, że zarówno kiszona kapusta, jak i inne kiszone warzywa są źródłem wit. C. Odkryto też, iż w każdej kiszonce mamy mnóstwo minerałów i różnych witamin, natomiast substancja odpowiadająca za florę bakteryjną nazywa się acetylocholina i jest w każdym kiszonym warzywie oraz wodzie, w której warzywa ukisły.

Dlatego warto często spożywać kiszonki, uratujemy się w ten sposób przed chorobami układu pokarmowego, oraz jego dysfunkcjami a także wzmocnimy cały nasz układ immunologiczny. Poniżej przepis na kiszoną marchewkę:

  • obrana  i rozdrobniona marchew
  • czosnek obrany plus łupiny z obranego czosnku, oraz jego “ogonki”
  • ziele angielskie
  • liść laurowy
  • sól (1 łyżka na 1 litr ciepłej wody)

Przygotowaną marchew wkładamy do słoika wraz z pozostałymi składnikami i zalewamy wodą z solą. Ilości przygotowujemy podobne, jak podczas kiszenia ogórków. Wszystkie składniki muszą całkowicie zatopić się w wodzie. Zakrywamy ściereczką, lub papierową serwetką, by nie wpadał do kiszonki kurz. Po kilku dniach możemy wstawić do lodówki, zakręcając słoik wieczkiem, lub od razu zjadamy.

Właściwości prozdrowotne

Wspomniana acetylocholina reguluje pracę jelit, wspomaga trawienie pokarmu, odbudowuje florę bakteryjną całego przewodu pokarmowego. Zachowane i spotęgowane witaminy i minerały w kiszonkach to A, C, K, żelazo, cynk, magnez.

Wit. A m.in. wpływa na zachowanie wzroku w dobrej kondycji, łagodzi stany zapalne skóry, reguluje czynność tarczycy. Z żelazem i wit. C wspomaga odporność organizmu. Wit K ratunkiem dla układu krążenia, oraz prawidłowo wbudowuje cząsteczki wapnia w kości. Wit. C jest niezbędna i niezastąpiona w codziennej diecie, utrzymuje zdrowie w jak najlepszej kondycji, jest doskonałym transporterem żelaza, który trafia wszędzie tam, gdzie powinien się znaleźć.

Żelazo odpowiada za produkcję czerwonych krwinek. Magnez i cynk, tak jak wszystkie wymieniane tutaj składniki, odpowiadają za zachowanie zdrowia całego organizmu, a najlepiej, gdy wprowadzamy je poprzez kiszonki warzywne, nie zaś wytworzone laboratoryjnie.

Food obraz autorstwa azerbaijan_stockers - www.freepik.com