Kiszone warzywa

Kiszone warzywa bogate źródło składników odżywczych godnych Twojej uwagi

Kiszone warzywa to naturalne źródło wielu składników odżywczych, odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Znajdziesz w nich dużą zawartość witamin, składników mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Regularne spożywanie kiszonych warzyw przywraca prawidłową pracę jelit skutecznie zapobiegając między innymi zaparciom.

Kiszonki to przetwory cenione ze względu na swoje właściwości szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Jeśli chcesz dowiedzieć się o nich więcej to zapraszamy do lektury.

Kiszone warzywa – jakie składniki odżywcze zawierają?

Kiszenie warzyw to jedna z metod utrwalania żywności, która znalazła zastosowanie w tradycyjnej kuchni. Zakwaszanie to proces fermentacji mlekowej, który odbywa się przy udziale bakterii kwasu mlekowego. Kiszone warzywa posiadają dzięki temu wiele cennych składników odżywczych, a ich regularne spożywanie jest zalecane przez dietetyków oraz specjalistów z zakresu żywienia. Kiszonki stanowią bogate źródło witamin z rodziny B, niezbędnych do prawidłowej pracy naszego układu nerwowego. Kiszone warzywa zawierają także znaczące ilości zarówno witaminy C, jak i E  będących naturalnymi antyoksydantami. Ich działanie polega między innymi na neutralizacji negatywnego wpływu wolnych rodników na nasz organizm. Kiszonki to również bogate źródło składników mineralnych w postaci: wapnia (Ca), magnezu (Mg), potasu (K) oraz fosforu (P).  Błonnik pokarmowy, to kolejny składnik który znajduje się w kiszonych warzywach. Jego regularne spożywanie wywiera korzystny wpływ na poprawną pracę przewodu pokarmowego.

Jakie warzywa warto kisić?

Procesowi zakwaszania poddaje się warzywa o dużej zawartości zarówno cukru, jak i wody. Od proporcji wspomnianych składników zależy z jakim tempem będzie zachodził proces fermentacji mlekowej. Największą popularnością w naszych kuchniach cieszą się ogórki kiszone oraz kapusta. Nie zmienia to jednak faktu, że procesowi zakwaszania można poddawać np. : marchew, buraki, bakłażany, cukinię, czosnek czy też cebulę. Przystępując do kiszenia warzyw należy pamiętać, aby sięgać po świeże i dojrzałe warzywa.

Kiszonki charakteryzują się głębią smaku, którą można wydobyć dzięki ulubionym przyprawom. Najczęściej w trakcie kiszenia sięgamy po: koper, estragon, ziele angielskie, czosnek, cebula, gorczyca, chrzan.

Jak przygotować kiszone warzywa w domu?

Kiszone warzywa przygotowuje się układając warstwowo produkty w naczyniu, a następnie zalewając je solanką. Wyjątek stanowi kapusta, którą po wcześniejszym rozdrobnieniu ugniata się, a następnie soli się i czeka, aż puści sok. Do kiszenia warzyw można używać dowolnie wybrane przyprawy. W początkowym etapie kiszenia, czyli przez pierwsze 3 doby, naczynie z kiszonką powinno być lekko uchylone. Ma to na celu ułatwienie swobodnego wydostawania się z niego gazów fermentacyjnych. Następnie naczynie z przetworami zamyka się szczelnie i odstawia w chłodne miejsce.

Food obraz autorstwa freepik - www.freepik.com